İkinci el Rattan Bahçe mobilyaları

Rattan nedir? Doğal rattan nedir? Sentetik rattan nedir? Bu soruların yanıtları ile yazımıza devam edelim

Rattan : İlk rattan’ın çıkışı Bahçe mobilyalarında kullanılan bir örgü model çeşitidir. Çeşitli tropik ağaç kabuklarının liflerinin belli bir düzen doğrultusunda örülmesine rattan denir. Bu bambu ağacı kabukları yada muz lifi olabilir.

Doğal rattan: doğal rattan doğada yetişen agaçların gövde kabuğu dalları lifleri vs kullanılarak yapılan örgü çeşiti olup bunun hammaddesinin karşılanması işlenmesi ve sonrasında doğa şartlarına karşı dayanıklığı vs düşünüldüğünde oldukça maliyetlidir. Doğal rattan ürünler özellikle kış bahçelerinde yada kapalı teraslarda kullanılabilir. Bunun haricinde bahçede kullanım sonucunda deforme olacaktır.

Sentetik rattan: Doğal rattanın hem imal edilmesi hem de işçiliği zor olduğu için alternatif olarak sentetik rattan malzeme imal edilmiştir. Mu malzeme kalitesine bağlı olarak kilosu 100 tl’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Ama burada da sadece rattan malzemeyi almakla iş bitmez. Ürünün iskeletinin düzgün bir şekilde örülmesi gerekmektedir. 1. sınıf kaliteli rattan örgü bir ürün dış hava koşullarında 10 yıl kadar dayanabilmektedir. Günümüz şartlarında doğalından ayırt edilemeyecek şekilde sentetik rattan malzemeler imal edilmektedir.

Biz ikinci el rattan bahçe mobilyaları satıcısı olarak hem doğal hemde sentetik rattan satışı gerçekleştirmekteyiz. Lakin doğal rattan bir ürün satıyor isek muhakkak bunun açık havada kullanım sonrası zarar göreceğini dile getiriyoruz